Drewniane powierzchnie – czas na pielęgnację
Drewniane altany, ogrodzenia, dekoracje mogą nam służyć lata pod warunkiem, że odpowiednio zadbamy o ich pielęgnacje.
Drewniane powierzchnie są narażone na działanie warunków atmosferycznych przez cały rok, odpowiednie użycie środków pozwoli cieszyć nimi oko przez wiele lat. Ponadto zastosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych uwydatnia piękno drewna.
Duże wahania temperatury, a także wilgoć w powietrzu wystawiają strukturę drewna na próbę. Uszkodzenia powstają pod wpływem kontaktu drewna z wodą, a także nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne nie służy temu naturalnemu surowcowi. Kolory blakną i robią się szare.
Jeżeli jeszcze nie zadbaliśmy o drewnianą architekturę to przyszedł już na to najwyższy czas! Aby mieć pewność, że drewno jest w pełni zabezpieczone, warto wybrać produkt dostosowany do panującego w Polsce klimatu.
Drewno na zewnątrz musi być zabezpieczone przed promieniowaniem UV, które przyspiesza jego szarzenie i niszczenie. W wersjach barwnych preparatów funkcje ochronną pełnią pigmenty, natomiast większość bezbarwnych produktów nie ma odpowiedniego zabezpieczenia, dlatego warto zwrócić uwagę czy producent deklaruje zabezpieczenie drewna przed takim promieniowaniem.
Skuteczność konserwacji i zabezpieczenia drewna na zewnątrz zależy w duże mierze od tego, jak głęboko impregnat pielęgnujący wniknie w strukturę deski, dlatego ZAWSZE impregnujemy drewno suche. Jeżeli w ty roku niewłaściwie go zabezpieczymy, na wiosnę będziemy musieli powtórzyć impregnację.
Typ drewna przy impregnacji również ma znaczenie. W produktach takich jak impregnaty, lakierobejce czy też oleje zastosowane są pigmenty, które barwią drewno, ale jednocześnie są przeźroczyste. Powoduje to ze widzimy oprócz powłoki produktu, kolor i strukturę samego drewna. W związku z tym, inaczej będzie wyglądało pomalowane drewno sosnowe, a inaczej dębowe.
Do konserwacji drewna najczęściej używa się: impregnatów, lakierów, lakierobejc, lazury, olejów i wosków.
Impregnat - to środek chemiczny na bazie wody lub rozpuszczalników organicznych. Głęboko wnika w strukturę surowego drewna , zapewniając mu ochronę przed wilgocią, ogniem, słońcem, grzybami, owadami czy glonami. Jest zazwyczaj wzbogacony przez pigmenty, które nadają drewnu kolor, nie zasłaniając naturalnego rysunku słojów. Zaimpregnowane drewno nie jest odporne na ścieranie , uszkodzenia mechaniczne, deszcz, dlatego zaleca się nałożenie na niego powłoki wykończeniowej takiej jak lakier.
Lakier do drewna - jest środkiem malarskim, rozpuszczalnikowym, do zabezpieczania i dekorowania drewnianych elementów. Tworzy twardą, nieprzepuszczalną powłokę na drewnie i chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, nie wnika w głąb struktury drewna.
Lakierobejca - to preparat impregnująca- dekoracyjny. Stanowi połączenie lakieru do drewna z pigmentami organicznymi i nieorganicznymi. Jest transparentny i zawiera barwniki, które podkreślają naturalne słoje, nadając lekką, ochronną powłokę. Jest mniej trwały niż lakier bezbarwny do drewna. Preparat sprawdzi się na powierzchniach nie narażonych na intensywna eksploatacje i ścieranie.
Lazura - ma podobne zastosowanie do impregnatu, lakieru i lakierobejcy, jest subtelniejsza i bardziej delikatna., a przy tym chroni przed szkodnikami i wilgocią, nadaje drewnu atrakcyjny wygląd.
Olej również nadaje się do zabezpieczenia drewna. Oleju można użyć do renowacji starego drewna lub zabezpieczyć nowe. Jest przyjazny dla alergików. Olejowanie powierzchni drewnianych sprawia , że są one odporne na korozję chemiczną i biologiczną. W odróżnieniu od wymienionych wcześniej preparatów, olej nie zostawia na powierzchni drewna ochronnego filmu. Wnika głęboko w strukturę drewna, zabezpieczając go przed wilgocią, wysychanie, pękaniem. Pozostawia przyjemną w dotyku wierzchnią warstwę i zabezpiecza kolor. Preparaty olejowe są idealne do zabezpieczania podłóg, tarasów, mebli ogrodowych, balustrad i elewacji.
Wosk - niewielkie elementy architektury ogrodowej można zabezpieczyć woskiem do drewna. Wosk to substancja stała pochodzenia naturalnego, nanoszony na surowe lub zaimpregnowane drewno tworzy cienką , nieprzepuszczalna dla wody warstwę ochronną. Wcieranie w powierzchnie wosku do drewna sprawia, że zyskuje ono satynowe, gładkie wykończenie.