Druk 3D jest obecny w branży budowlanej już jakiś czas. W ostatnich czasach został on powszechnie używany. Przewiduje się, że rynek drukowania 3D z betonu w budownictwie zwiększy się znacznie do 2024 roku.
Znaczny wpływ na popularność tej technologii ma jej wysoka wydajność oraz łatwość w tworzeniu konstrukcji o róznym stopniu złożoności.
Drukować można w technologii 3D gotowe elementy budowy takie jak ściany i płyty betonowe. Drukowanie różnych komponentów bezpośredni na placu budowy obniża nie tylko koszty produkcji, ale także koszty związane z logistką i dodatkowymi pracownikami.
Dzięki technologii ekstruzji w Druku 3D możliwe jest ich tworzenie z różnego rodzaju materiałów takich jak glina, gips, cement, beton itp.
Drukowanie 3D w budownictwie ma wiele zalet, między innymi szybkość, dokładność, która wynika z minimalizacji błędów, wysoka wydajność, redukcja dodatkowych kosztów, przyjazność dla środowiska.
Jak wygląda takie budowanie? Domy drukowane w 3D są budowane poprzez nakładanie materiału warstwa po warstwie. Betonowa mieszanka przypominająca pastę jest wtłaczana przez dyszę, która jest prowadzona przez ogromną suwnicę, tworząc ściany od podstaw, jedna warstwa po drugiej. Drukarki 3D mogą tworzyć jedynie ściany wewnętrzne, zewnętrzne i fundamenty. Takie rozwiązanie redukuje do 40 % czasu w porównaniu do zwykłych technik budowlanych.